USD32,84
EURO35,66
GBP42,48
BIST11.121,73
GR. ALTIN2.536,99
BTC67.257,52
Son Gelişmeler
7 Yıl İçerisinde En Çok Değerlenecek 3 Kripto Para
7 Yıl İçerisinde En Çok Değerlenecek 3 Kripto Para
  1. Haberler
  2. Analizler
  3. 7 Yıl İçerisinde En Çok Değerlenecek 3 Kripto Para

7 Yıl İçerisinde En Çok Değerlenecek 3 Kripto Para

Bu dijital varlıklar, önümüzdeki yıllarda kripto pazarına hakim olmaya hazırlanıyor.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu dijital varlıklar, önümüzdeki yıllarda kripto pazarına hakim olmaya hazırlanıyor.

Kripto para birimi şüphesiz tartışmalıdır. Tartışmanın her iki tarafında da akıllı insanlar var – bazıları bunu finans sektörünü iyileştirebilecek yıkıcı bir güç olarak görürken, diğerleri bunu felaketle sonuçlanacak bir balon olarak görüyor. Ancak hiç kimse kriptonun yarattığı değeri tartışamaz. Son iki yılda, pazar %500’den fazla büyüyerek neredeyse 1,7 trilyon dolara ulaştı ve bu, en son çöküşte 1 trilyon doların silinip gitmesinden sonra.

Kripto pazarının önümüzdeki yıllarda birkaç kat büyüyeceği kesinlikle makul. Ne de olsa, kar amacı gütmeyen ticaret grubu Sifma‘ya göre küresel hisse senedi piyasası 120 trilyon dolar değerinde. Bu, tüm kripto para birimlerinin toplu değerinden 60 kat daha büyük. Ne yazık ki, dolaşımdaki 17.600’den fazla kripto ile, yatırımcıların işleri halletmek için çok fazla araştırma yapması gerekiyor.

Başlamak için bir yer arıyorsanız, bu üç madeni parayı düşünün. Bence her biri 2030 yılına kadar en değerli üç kripto arasında yer alacak. İşte nedeni.

1. Bitcoin

Bitcoin  ( BTC  %0.19 ),  kriptoekonomiyi başlatan kıvılcımdı. 2008’de, takma adı Satoshi Nakamoto, artık ünlü olan bir tanıtım yazısı yayınladı. Kriptografi ile güvence altına alınan dağıtılmış bir kayıt sistemi olan bir blok zincir üzerinde eşler arası bir elektronik nakit sisteminin nasıl inşa edilebileceğini ayrıntılı olarak açıkladı. Bunu yapmak, tüketicilerin tüccarlarla doğrudan işlem yapmasına olanak tanıyacak ve bankalar ve kredi kartı ağları tarafından alınan ücretleri ortadan kaldıracaktır.

Tabii ki, Bitcoin geleneksel finansal kurumların yerini almadı, ancak yine de popüler bir varlık haline geldi. Lansmanından on üç yıl sonra, Bitcoin geniş bir farkla en değerli kripto para birimi olmaya devam ediyor. Aslında, 720 milyar dolarlık piyasa değeri, tüm kripto pazarının yaklaşık %42’sini oluşturuyor. Ve Bitcoin, Visa  ve  Mastercard gibi halka açık şirketlerden daha değerlidir.

Birkaç faktör bu başarıyı körükledi. Birincisi, madencilerin  işlemleri doğrulamak için kullandığı bilgi işlem gücünün bir ölçüsü olan artan hash oranının da gösterdiği gibi, Bitcoin zaman içinde daha güvenli hale geldi. İkincisi, Bitcoin 21 milyon madeni para ile sınırlıdır ve herhangi bir ekonomi öğrencisi size bir varlığın fiyatının talep arzı geçtiğinde artacağını söyleyebilir. Üçüncüsü, talep artıyor.

Şu anda 40 milyondan fazla hesapta Bitcoin var ve bu rakam son üç yılda yıllık %21 oranında arttı. Belki daha da önemlisi Bitcoin, yönetimi altında 100 trilyon doların üzerinde varlığa sahip bir grup olan kurumsal yatırımcılar arasında en popüler dijital varlıktır. Bugün, bu fonların küçük bir kısmı kripto para birimine tahsis edildi, ancak Fidelity’den yapılan bir anket, kurumsal yatırımcıların dijital varlıklarla giderek daha fazla ilgilendiğini gösteriyor. Ve benimsenme arttıkça, Bitcoin’in fiyatı da bunu takip etmelidir.

2. Ethereum

Ethereum  ( ETH  %0.03 )  uzun süredir en değerli ikinci kripto para birimi konumunda. Temel yeniliği, programlanabilir bir blok zinciridir, yani hem finansal işlemler için bir kayıt sistemi hem de akıllı sözleşmeler olarak bilinen kendi kendini yürüten programları çalıştırabilen bir bilgi işlem platformu olarak hizmet eder. Bu teknoloji, çok çeşitli merkezi olmayan uygulamalar (dApps) ve merkezi olmayan finans (DeFi) hizmetlerine dönüştü  ve Ethereum her iki kategoride de geniş bir farkla lider.

Aslında, platformda  Axie Infinity  gibi  metaverse video oyunlarından  OpenSea gibi NFT pazarlarına kadar değişen 2.900’den fazla dApp var ve bu yazılım ürünleri son 24 saatte 132.000’den fazla aktif kullanıcıyı kendine çekti. Buna ek olarak, yatırımcıların Ethereum DeFi ürünlerinde kilitli 118 milyar doları var ve bu, herhangi bir blok zincirindeki tüm DeFi yatırımlarının %59’unu temsil ediyor.

Ne yazık ki, Ethereum’un popülaritesi, son birkaç yılda işlem ücretlerinin artmasına neden olan ölçeklenebilirlik sorunlarını ortaya çıkardı, ancak geliştirici topluluğu,    hacmini saniyede 14 işlemden (TPS) 100.000 TPS’ye çıkarabilecek bir yükseltmeye sahip. Bu ölçeklenebilirlik çözümünün 2023’te hayata geçmesi bekleniyor ve platforma daha fazla geliştirici, tüketici ve yatırımcı getirerek Ethereum’un büyüme yörüngesini hızlandırabilir. Buna karşılık, bu popülerlik ETH madeni parasına olan talebi artıracak ve fiyatını yükseltecektir.

3. Terra  

Terra  ( LUNC  1.06% ),  modern finans kurumlarını bozmak için tasarlanmış programlanabilir bir blok zinciridir. İki kripto para birimine sahiptir: Terra ve Luna. İlki, fiat para birimlerinin fiyatına bağlanabilen bir sabit para birimidir – örneğin, Terra USD ABD dolarına sabitlenmiştir ve ikincisi  oynaklığı emmek ve sabit para fiyatlarını istenen seviyede tutmak için kullanılır. Spesifik olarak, artan talep TerraUSD’nin fiyatını 1 $’ın üzerine çıkardığında, ağ yatırımcıları Luna’yı TerraUSD’ye dönüştürmeye teşvik ederek arzı artırır ve fiyatı düşürür. Sistem tersten aynı şekilde çalışır.

Özellikle belirtmek gerekir ki, Terra blok zinciri oldukça ölçeklenebilirdir – iki saniyelik bir sonlandırma süresiyle 10.000 TPS’yi işleyebilir – bu da işlem ücretlerini düşük tutmuştur. Ve bu değer önerisi yatırımcılarda yankı uyandırıyor. Aslında Terra, blok zincirine 15,5 milyar dolarlık yatırımla en popüler ikinci DeFi ekosistemidir. Ancak bu DeFi ürünlerinden bazıları, bankaları ve ödeme ağlarını bozmayı amaçladıkları için çok daha büyük olabilir.

Örneğin, Anchor protokolü, stablecoin ödünç veren yatırımcılara faiz öder. Şu anda, Anchor’da Terra USD ödünç vererek, ortalama bir banka tasarruf hesabından bekleyebileceğiniz %0,06’dan çok daha fazla, yıllık %19,5’lik bir getiri yüzdesi (APY) kazanabilirsiniz. Benzer şekilde PaywithTerra, tüketicilerin Terra stablecoin’lerini kullanarak tüccarlarla doğrudan işlem yapmasına olanak tanıyan bir ödeme platformudur. Ve blockchain teknolojisi ile güçlendirildiği için, geleneksel çözümlerden daha hızlı ve daha ucuzdur. Aslında, satıcılar işlem başına yalnızca 0,05 ABD doları öder.

Anchor ve PaywithTerra toplu olarak Terra stablecoin’leri için talep yaratır ve bu da Luna’ya yönelik talebe dönüşür. Bu ürünler (ve diğerleri) tüketicilerin ilgisini çekmeye devam ettikçe, Luna’nın fiyatı artmalıdır. Bu nedenle bu dijital varlık, 2030 yılına kadar Bitcoin ve Ethereum’a ilk üç kripto para biriminden biri olarak katılabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!