USD33,04
EURO35,99
GBP42,99
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC59.988,57
Son Gelişmeler

ABD’de geliştirilme aşamasında olan kripto para kanununda neler var?  — TradingView Haberleri

Coinbase, ABD'nin dört eyaletinde staking hizmetlerini duraklattı — TradingView Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Düzenleyicilerin kripto ve blockchain teknolojisini nasıl ele alacakları konusunda hala karar verme süreçlerindeki muamma hala devam etmektedir. 

ABD, kripto para birimlerine yönelik düzenlemeler konusunda öncü bir rol oynamıştır ve bu düzenlemeler, kripto para birimlerinin vergilendirilmesinden, menkul kıymetler yasalarına, finansal suçların önlenmesine ve eyalet düzeyindeki düzenlemelere kadar çeşitli alanları kapsamaktadır.

Kripto Para Birimlerinin Vergilendirilmesi: ABD’de kripto para birimleri, IRS (Internal Revenue Service- İç Gelirler Servisi) tarafından mülkiyet olarak kabul edilir ve bu nedenle vergilendirilir. Alım-satım, madencilik ve/veya hediye vergilendirmeye tabidir. Kripto para birimlerinin vergilendirilmesi konusunda daha fazla bilgi için IRS’nin kripto para birimleri hakkındaki kılavuzuna bakabilirsiniz.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC): SEC, kripto para birimlerini genellikle menkul kıymetler olarak sınıflandırırken, diğer kurumlar farklı görüşlere sahip olabilir. Bu, kripto para birimlerinin hangi yasalara tabi olduğu konusunda belirsizlik yaratır. Menkul kıymet yasasına tabi tutulursa, kripto para birimlerinin satışını ve ticaretini düzenler ve dolandırıcılığı önlemeye yardımcı olur.

Para Aklama ve Bilgi Bildirme Yasaları: Kripto para birimleri, Finansal Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) tarafından “para veya para yerine geçen” olarak kabul edilir. FinCEN, kripto para birimlerinin kullanımı hakkında düzenlemeler yapar ve bu düzenlemeleri uygular.

Eyalet Düzeyinde Düzenlemeler: ABD’de her eyaletin kendine ait kanun ve düzenlemeleri vardır. Eyaletten eyalete değişen bu kurallar silsilesi; satış, madencilik ve hediye için kullanılan kripto varlıklar için farklı içerikler taşımaktadır.

Kripto Para Birimlerinin Yasal Durumu: Kripto para birimleri, tüketici koruma yasalarına tabi olması çok muhtemeledir çünkü bu yasalar, kripto para birimlerinin kullanıcılarına karşı adil olmasını ve kullanıcıların dolandırıcılığa karşı korunmasını sağlar.

Kaynaklar:

  • https://www.irs.gov/businesses/small-businesses-self-employed/digital-assets
  • https://www.sec.gov/spotlight/cybersecurity-enforcement-actions
  • https://www.fincen.gov/resources/statutes-regulations/guidance/application-fincens-regulations-persons-administering
  • https://www.ncsl.org/research/financial-services-and-commerce/cryptocurrency-2018-legislation
  • https://www.loc.gov/collections/publications-of-the-law-library-of-congress/about-this-collection/

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!