USD33,08
EURO36,30
GBP43,13
BIST11.134,08
GR. ALTIN2.615,50
BTC64.385,23
Son Gelişmeler
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. Avrupa’nın İlk Tokenizasyonu, Securitize ve Avalanche İş Birliği İle Gerçekleşiyor — TradingView Haberleri

Avrupa’nın İlk Tokenizasyonu, Securitize ve Avalanche İş Birliği İle Gerçekleşiyor — TradingView Haberleri

Coinbase, ABD'nin dört eyaletinde staking hizmetlerini duraklattı — TradingView Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Varlık tokenizasyonu şirketi Securitize, Avrupa Birliği’nin dijital varlıklara yönelik pilot rejimi çerçevesinde ilk tokenize hisse senetlerini ihraç ettiğini duyurdu.

2017 yılında kurulan ve ABD merkezli bir tokenizasyon şirketi olan Securitize, İspanya’da ilk kez bir hisse senedini dijital olarak çıkaran şirket oldu. İspanya Hazine Bakanlığı’ndan aldığı izinle, İspanyol emlak yatırım firması Mancipi Partners’ın hisselerini temsil eden token’ları çıkarıyor.

Avalanche (AVAX) üzerinde geliştirilen token’lar, İspanya’nın menkul kıymetler düzenleyicisi (CNMV) tarafından denetlenecek ve hisse token’larının işlemleri 2023 Eylül ayında ikincil piyasalarda başlatılacak.

Geleneksel piyasalar ve kripto varlık piyasaları tokenizasyon ile birleşiyor

Bu gelişme, geleneksel sermaye piyasaları ile kripto para dünyasının birbirine bağlanması anlamında önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Eski tip yatırım ürünleri olan özel sermaye ve borç, blok zincirlerine yerleştirilerek token şeklinde sunuluyor. Bank of America, tokenizasyonun mevcut finansal altyapıyı geliştirerek daha verimli bir sistem oluşturabileceğini belirtiyor. Boston Consulting Group raporunda, tokenize edilmiş varlıklar piyasasının 2030 yılına kadar 16 trilyon dolara ulaşabileceğini öngörüyor.

Securitize’ın kurucu ortağı ve CEO’su Carlos Domingo, Avrupa’nın bu yenilikten büyük ölçüde faydalanacağını ifade ediyor. Tokenizasyon işlemi, işletmelere birincil sermaye artışları yoluyla sermaye elde etme ve ikincil ticaret yoluyla potansiyel vergi avantajları ile likidite sağlama konusunda yeni bir yol sunuyor.

Securitize, geçtiğimiz yıl ABD’deki varlık yöneticileri Hamilton Lane ve KKR’ın yatırım fonlarını tokenize etmişti. Ayrıca, şirket, 2020 yaz aylarında İspanya’nın dijital varlıklara yönelik test ortamına giriş yaparak Avrupa pazarına adım atmıştı.

Ayrıca Securitize, bu işlemin Avrupa Birliği’nin Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) pilot düzenlemesi kapsamında gerçekleşen ilk tokenize hisse senedi ihracı olduğunu belirtiyor. Bu düzenleme, blok zinciri teknolojisini kullanarak hisse senedi ve tahvil gibi menkul kıymetlerin ticareti için düzenlenmiş bir ortam oluşturmayı amaçlıyor.

Yaklaşık altı aylık bir test sürecini tamamlayan Securitize, İspanya ve tüm Avrupa Birliği’nde tokenize edilmiş menkul kıymet ihracı, yönetimi ve ticaretini gerçekleştirebilmek için lisans almayı hedefliyor. Bu adım, Avrupa’da tokenizasyon alanında yeni bir dönemi başlatabilecek önemli bir adım olarak görülüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!