USD33,04
EURO35,99
GBP42,99
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC59.988,57
Son Gelişmeler

Birleşik Krallık Veri Koruma Düzenleyicisi, Worldcoin Hakkında Soruşturma Yapıyor — TradingView Haberleri

Coinbase, ABD'nin dört eyaletinde staking hizmetlerini duraklattı — TradingView Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Birleşik Krallık’taki Veri Koruma Düzenleyicisi olan ICO, Worldcoin’in İngiltere’de başlatıldığını tespit ettiklerini ve inceleme yapacaklarını duyurdu.

Birleşik Krallık, Worldcoin’i İncelemeye Başlayacak

CoinOtag

Birleşik Krallık veri düzenleyicisi Bilgi Komiserliği Dairesi (ICO), OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından kurulan Worldcoin tarafından dün başlatılan WLD token projesini araştırıyor. ICO’dan bir sözcü, “Worldcoin’in İngiltere’deki başlatılmasını fark ettik ve soruşturma yapacağız.” dedi.

Birleşik Krallık Bilgi Komiserliği Ofisi, #Worldcoin hakkında soruşturma yapacağını bildirdi. $WLD

Tem 25, 2023

Worldcoin’in başlatılması, kullanıcı veri koruması konusunda soruları gündeme getiriyor. ICO’ya göre, yüksek riskli biyometrik verilerin işlenmesiyle ilgili olan organizasyonlar, Veri Koruma Etki Değerlendirmesi yapmak zorundadır. Tanımlanan risklerin azaltılması mümkün olmazsa, ICO ile danışma yapmak zorunlu hale gelir. Düzenleyici konu hakkında şunları söyledi;

“Organizasyonlar, özel kategori biyometrik verilerin işlenmesi gibi yüksek risklerle sonuçlanması muhtemel herhangi bir işleme başlamadan önce bir Veri Koruma Etki Değerlendirmesi yapmak zorundadır. Yüksek riskler tespit ettiklerinde ve azaltamadıklarında, ICO’ya danışmak zorundadırlar.”

Ayrıca, İngiltere’de kişisel verilerin işlenmesi için açık yasal bir temel gereklidir ve bunun için serbestçe verilen rıza önemlidir. ICO, yasal temelin gerekliliğini vurguladı:

“Organizasyonlar ayrıca kişisel verilerin işlenmesi için açık bir yasal temele sahip olmalıdır. Rızaya dayandıklarında, bu rıza serbestçe verilmeli ve dezavantaj yaşamadan geri çekilebilmelidir.”

Worldcoin’in veri gizliliği

Worldcoin, Avrupa Genel Veri Koruma Tüzüğü’nün Brexit sonrası İngiltere yasalarına dahil edildiği gibi, yerel yasalara uymakta olduğunu belirtti. Worldcoin konu hakkında şunları söyledi:

“Worldcoin Vakfı ve katkı sağlayıcı Tools for Humanity, Worldcoin’in bulunduğu pazarlarda en sıkı gizlilik kurallarına ve gereksinimlere uymaktadır ve seçilmiş topluluklarda yerel yasaları ve düzenlemeleri uyum sağlamak için değerlendirmeye devam ediyoruz.”

Worldcoin, “Ayrıca GDPR’ye göre, Worldcoin, biyometrik veri toplama ve veri transferi de dahil olmak üzere tüm yasaları ve düzenlemeleri tam olarak karşılamaktadır. Avrupa Birliği’nde, Tools for Humanity Bavyera Veri Koruma Gözetim Ofisi tarafından denetlenmektedir.” şeklinde sözlerine ekledi.

Worldcoin’in web sitesinde yer alan sık sorulan sorular (FAQs) kısmına göre, “Worldcoin asla bir kullanıcının açık rızası olmadan herhangi bir biyometrik veri toplamaz.” Sayfada ayrıca kullanıcının World App’ini indirmek için kişisel veri paylaşması gerekmediği ve Worldcoin ile paylaşılan herhangi bir kişisel verinin transit ve dinlenme sırasında şifrelendiği belirtiliyor.

Worldcoin tarafından şu şekilde belirtiliyor;

“Orb tarafından toplanan görüntüler, benzersiz bir iris kodu oluşturmak için kullanılır. Varsayılan olarak, bu görüntüler, kullanıcının veri sahipliğine katılma seçeneği olmadıkça hemen silinir,” proje söylüyor. “Veri sahipliğine katılma seçeneği, iris kodu algoritmaları değiştikçe kullanıcının World ID’sini tekrar doğrulama ihtiyacının olasılığını ve sıklığını azaltacaktır. World ID kayıt süreci, sadece bir bireyin benzersizliğini doğrulamak amacıyla tasarlanmıştır.”

Proje, kişisel verileri satmayacağını sözlerine ekledi; “Worldcoin kullanıcıları ek veri paylaşmayı tercih edebilir, ancak bu zorunlu değildir. Önemli olan, Worldcoin Vakfı ve ilk katkı sağlayıcı Tools for Humanity’nin hiç kimsenin kişisel verisini, biyometrik veri de dahil olmak üzere, satmamıştır ve satmayacaktır.”

Kaynak: CoinOtag.com0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!