USD32,89
EURO35,72
GBP42,49
BIST11.102,04
GR. ALTIN2.541,90
BTC66.280,15
Son Gelişmeler
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. Bitcoin ve Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek? — TradingView Haberleri

Bitcoin ve Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek? — TradingView Haberleri

Coinbase, ABD'nin dört eyaletinde staking hizmetlerini duraklattı — TradingView Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


ABD’de merakla beklenen enflasyon raporları bugün açıklanacak: Enflasyon beklentileri ve piyasalar için olası senaryolar!

ABD’nin Kritik Enflasyon Verileri Açıklanıyor

CoinOtag

Bugün saat 12:30 UTC’de (Türkiye saati ile 15.30) ABD’nin Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) verisinin açıklanacak. Geleneksel piyasalar ve merkez bankaları enflasyon metriklerini yakından izlerken, dijital varlık piyasası üzerindeki yankıları derin olabilir.

Wall Street, Temmuz CPI verilerine hazırlanıyor ve hem manşet hem de çekirdek endekslerin Haziran ayından %0,2 artması bekleniyor. Bu, 12 aylık çekirdek TÜFE’yi Haziran’daki %4,8’den %4,7’ye ayarlarken, manşet TÜFE’nin (YoY) Haziran’daki %3’ten %3,3’e yükselmesi bekleniyor.

Fundstrat Global Advisors’tan Thomas Lee, “Temmuz CPI aydınlatıcı olacak.” dedi. Potansiyel sonuçları daha da ayrıntılandırdı: “%0,3’ten büyükse = kötü. %0,2’den düşük ise = iyi.”

Dikkat çekici bir şekilde, enflasyonun önümüzdeki aylarda tekrar yükselmesi bekleniyor. Cleveland Fed’in tahminlerine göre, manşet CPI Yıllık olarak istikrarlı bir şekilde yükselecek: Haziran 2023’teki %3,0’dan Temmuz’da %3,4’e ve daha da ilerleyerek Ağustos’ta %4,1’e yükselecek. Birçok yatırımcı Cleveland Fed tahminine güveniyor.

JP Morgan’ın tahminleri de ABD CPI’sının tekrar hızlanacağına işaret ediyor; Temmuz, Ağustos ve Eylül’ün sırasıyla Yıllık bazda %3,33, %3,46 ve %3,32 artış göstermesi bekleniyor.

Bitcoin ve Kripto Para Piyasası Sürpriz Bir Şekilde Etkilenebilir mi?

Fundstrat’in yakın tarihli derinlemesine analizi, finansal piyasalar için potansiyel olumlu bir sürpriz öngörüyor. “Veri bilimi ekibimiz, Temel CPI’nin aylık +0,15% veya daha iyi geleceğini bekliyor” şeklinde raporda belirtildi. Bu, +0,22% olan uzlaşı tahminlerinin oldukça altında bir değerdir. Analistler, Cleveland Fed tahmin modelinin, önemli düşüş nedenlerini dışarıda bırakan nispeten basit bir dokuz değişkenli model olduğunu iddia ediyor.

Analiz, kullanılmış araçların ve konutun enflasyona aşırı katkısını vurguluyor: “Birçok yatırımcı enflasyonun tekrar artış göstereceğinden endişe ediyor… Ancak yatırımcılar kullanılmış araçların ve konutun enflasyona olağanüstü katkıda bulunduğunu göz ardı ediyor.”

Bu tahmin, düşen kullanılmış araç fiyatları ve soğuyan bir konut piyasası tarafından uygulanan düşük enflasyon baskılarına dayanmaktadır. 2019 sonundan bu yana otomobiller ve konut, çekirdek fiyat artışlarının önemli bir kısmını oluşturdu. Bu sektörler soğuma trendini sürdürmeye devam ederse, genel enflasyon oranı hafifletilebilir.

Bu nedenle, eğer CPI verileri Fundstrat’in tahminleriyle uyumluysa, Federal Rezerv’in daha gevşek bir tutum almasına yol açabilir. Bu da ABD dolarını zayıflatabilir ve Bitcoin ile kriptoya potansiyel bir destek sağlayabilir.

Analist, özellikle CPI gibi önemli veri yayınlarına doğru yaklaşıldığında piyasadaki likiditenin önemini vurguladı. “Şu an ve o zamana kadar önemli olan likiditenin nerede yığıldığı ve nerede zayıf olduğu” dedi ve kripto piyasasında hızlı fiyat hareketlerinin olasılığına işaret etti. 29.000 doların altındaki alan ve 30.000 doların üstündeki alan şu anki destek ve direnç bölgeleri olarak kalmaktadır.

Thomas Lee’nin de belirttiği gibi, bu raporlar “aydınlatıcı” olacak. Bu aydınlatmanın Bitcoin ve kripto boğaları mı yoksa ayıları mı lehine olacağını görmek merak konusu. Şu anda FedWatch’a göre, piyasaların Eylül toplantısında faiz artırımı olasılığını %86,5 olarak fiyatladığını görmekteyiz. Bugünkü CPI raporunun bunu değiştirip değiştirmediğini görmek ilginç olacak.

Kaynak: CoinOtag.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!