USD32,89
EURO35,72
GBP42,49
BIST11.102,04
GR. ALTIN2.541,90
BTC66.280,15
Son Gelişmeler
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. Bitcoin’de Balina Aktivitesi Arttı, Fiyatı Hangi Balinalar Yönlendiriyor? Glassnode Raporu — TradingView Haberleri

Bitcoin’de Balina Aktivitesi Arttı, Fiyatı Hangi Balinalar Yönlendiriyor? Glassnode Raporu — TradingView Haberleri

Coinbase, ABD'nin dört eyaletinde staking hizmetlerini duraklattı — TradingView Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Zincir üstü veri analiz şirketi Glassnode 30. hafta raporunda Bitcoin‘deki balina hareketlerini inceledi.

Bitcoin fiyatı ve balina hareketleri arasındaki doğrudan bağlantıya dikkat çekilen raporda 2023 rallisinin çoğunlukla kısa vadeli Bitcoin tutan balina hareketleriyle şekillendiği ifade edildi.

Raporda dikkat çeken bazı satış başları şu şekilde:

“Balina hareketleri Bitcoin için fiyat performansı üzerinde çok büyük bir etkiye sahip kilit verirlerdir. Bu raporumuzda son aylarda çarpıcı bir yükseliş kaydeden balina etkinliğini inceledik.

2021 yılında market üzerindeki balina hakimiyeti %63 iken bugün %46’ya gerilediğini görüyoruz. Bu balina varlıklarının ETF ürünleri, GBTC, WBTC gibi büyük merkezi cüzdanlara veya kurumsal yatırımcılara kaydığını gösteriyor.

Bitcoin Sistemi

Aşağıdaki grafik balina cüzdan bakiyelerinin 30 Mayıs’tan sonra 255 bin azaldığını gösteriyor. Bu cüzdanlar bu ay 148 bin BTC’lik çıkışıyla tarihin en büyük aylık bakiye kaybını yaşadı.

Bitcoin Sistemi

Son 30 gün içerisindeki değişime baktığımızda da 100 binden fazla BTC’ye sahip cüzdanlar 6600 Bitcoin’lik bir artış yaşarken, 10 bin ile 100 bin BTC tutan cüzdanlardan 49 bin Bitcoin’lik çıkış yaşadı. Bu sürede bin ile 10 bin BTC tutan tutan cüzdan bakiyeleri 33 bin BTC artış yaşadı.

Bitcoin Sistemi

Borsalar dahil tüm balina grupların geçen ay yalnızca 8,7 bin BTC‘lik net düşüş oldu.

255 binlik devasa balina girişine rağmen net değişimlerin çok yüksek olmaması bunun bir balina değişimi olabileceğini gösteriyor.

Bitcoin Sistemi

Son ralli sırasında, borsalara balina girişi hacimleri oldukça önemli bir artış göstererek günde +16,3 bin BTC‘ye ulaştı. Bu, hem LUNA çöküşüyle ​​(%39) hem de FTX’in çöküşüyle (%33) karşılaştırılabilir olan, tüm borsa girişlerinin %41’lik bir balina hakimiyetidir.

Bitcoin Sistemi

Balina girişi hacimlerini incelersek, balinadan borsaya akışların yaklaşık %82’sinin Binance’a, %6,8’inin Coinbase ‘ye ve %11,2’sinin diğer borsalara gittiğini görebiliriz.

Borsa girişlerinde kısa vadeli sahip hakimiyeti %82’ye yükseldi ve bu oran son beş yılın (genellikle %55 ila %65) önemli ölçüde üzerinde. Buradan, son ticaret faaliyetinin çoğunun 2023 pazarında aktif olan kısa vadeli balinalar tarafından yönlendirildiğine dair bir durum tespit edebiliriz.

Bitcoin Sistemi

Bu veriler Bitcoin için balina varlıklarının genellikle piyasa fiyatı üzerinde önemli bir etkisi olduğu gösteriyor. Bu balinaları izlemek oldukça zor olsa da, son aylarda giderek daha aktif hale geliyorlar. Özellikle, borsa girişlerinin %42’si, büyük çoğunluğu Binance’e yönelik olan balina varlıklarıyla ilgilidir.

Aktif balina varlıklarının çoğunun Kısa Vadeli Sahipler olarak sınıflandırıldığını ve 2023 rallisinin de kısa vadeli balinalar tarafından yönlendirildiğini çıkarabiliriz. ”

Raporun orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Bitcoinsistemi.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!