USD33,10
EURO36,30
GBP43,21
BIST11.134,08
GR. ALTIN2.620,25
BTC64.568,35
Son Gelişmeler
BRC-20, Bitcoin'in Kapasitesini Maksimize Ediyor
BRC-20, Bitcoin'in Kapasitesini Maksimize Ediyor
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. BRC-20, Bitcoin’in Kapasitesini Maksimize Ediyor

BRC-20, Bitcoin'in Kapasitesini Maksimize Ediyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağdaki BRC-20 jetonlarındaki patlamayla beslenen Bitcoin, blok başına işlenen işlem sayısı ve saniye başına ortalama işlem sayısı (TPS) açısından tüm zamanların rekorlarını kırdı.

BRC-20 patlaması ve misli olmayan tokenler (NFT’ler) Bitcoin’i teste tabi tutuyor. 7 Mayıs’ta Bitcoin, blok başına ortalama 4.373 işlem işlemek için bir rekor kırdı. Veriler tüm zamanların en yüksek seviyesini kanıtladı.

Bitcoin’in kapasitesi saniyede maksimum 7 işlemle sınırlıdır, yakl. Visa gibi sistemlerin 1.700’den fazla TPS’yi işlediği düşünüldüğünde, bu daha fazla işlem gücüne sahip olmadığı için eleştirildi. Ancak, oldukça sınırlı kapasiteye rağmen test, TPS’nin 8.4’e ulaştığı 7 Mayıs’a kadar gerçekleştirilmedi.

Sanal maksimum limit ile ulaşılan maksimum limit arasındaki bu küçük tutarsızlık, ağın BRC-20 borsalarından (Bitcoin ihraç için yeni standart) yalnızca birkaç sentlik (tam olarak 0.00000546 BTC) küçük işlemlerle dolu olmasından kaynaklanmaktadır. Bu küçük işlemler, Bitcoin’in beklenen kapasitesinin maksimumunu bile aşmasına neden olur.

Ortalama Bitcoin işlemi 2 ila 3 TPS arasında değişir. Kaynak: Blockchain.com.

Güvenli İşlem

TPS’nin yükselişindeki bu kilometre taşının arkasındaki önemli nokta, her işlemin en güvenli kripto para birimi ağında onaylanmasıdır.

Proof of Work (PoW) mutabakat protokolüne dayalı bir kripto para birimi ağının güvenliği, Bitcoin’in ana olduğu hash oranı ile ölçülür. Bitcoin TPS artışı sırasında, ilk kriptonun hash oranı da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 439 EH/s’ye ulaştı. Başka hiçbir kripto para birimi ağı bu düzeyde güvenlik sunmaz.

Madencilik zorluğu da bu yılın Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kaynak: mempool.space.

Bilgi işlem gücünün Bitcoin’in güvenliğinde temel bir rol oynamasının nedeni, işlem gücü ne kadar yüksekse, tek bir varlığın Bitcoin’e saldırmak için tüm ağın bilgi işlem gücünün %51’ini kontrol etme olasılığının o kadar az olmasıdır. Çünkü kimde bu kadar hashrate varsa protokolle ilgili kararlar alabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!