USD32,89
EURO35,72
GBP42,49
BIST11.102,04
GR. ALTIN2.541,90
BTC66.280,15
Son Gelişmeler
  1. Haberler
  2. Rehber
  3. Ethereum Akıllı Hesapları Nedir?

Ethereum Akıllı Hesapları Nedir?

Ethereum Akıllı Hesapları Nedir?
Ethereum Akıllı Hesapları Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akıllı hesaplar, Ethereum blok zincirinde barındırılan bir tür hesaptır. Özel anahtarlar yerine programlanabilir akıllı sözleşmeler kullanılarak kontrol edilebilirler.

Ethereum (ETH), merkezi olmayan bir blockchain ağı olarak tanımlanır. Bu platform, zaman içinde, proof of work’ten proof of stake mutabakat mekanizmasına geçişi içeren önemli değişiklikler geçirdi. Özellikle, Ethereum 2.0 yükseltmesi, geçişte önemli bir kilometre taşı olarak lanse edildi. Bununla birlikte, hala devam eden bir çalışmadır.

Tüm bunlara rağmen, ağın kullanılabilirliğini artırma ve kullanıcı benimseme oranını artırma olasılığıyla birlikte birkaç önemli geliştirme daha uygulandı.

Böyle bir geliştirme, akıllı hesapların Ethereum blok zincirinde konuşlandırılmasıdır. Akıllı hesaplar, özel anahtarlar yerine programlanabilir akıllı sözleşmeler ile kolaylıkla kontrol edilebilen hesap türleri olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle, çeşitli işlemlerin ve varlıkların daha gelişmiş işlevselliğini ve otomatik yönetimini desteklerler.

Güvenlik özellikleri arasında zamana dayalı kilit açma, çoklu imza yetkilendirme ve eşiğe dayalı işlem limitleri bulunur. Ayrıca, platformu kullanmayı seçen kullanıcıların güvenliğini garanti etmek için karmaşık iş mantığı ve diğer blok zinciri güvenlik önlemlerini uygularlar.

Akıllı Hesap Nedir?

Akıllı hesaplar, Ethereum blok zincirinde barındırılan bir tür hesaptır. Özel anahtarlar yerine programlanabilir akıllı sözleşmeler kullanılarak kontrol edilebilirler. Böylece, tamamen hesap sahiplerinin manuel müdahalelerine güvenmek yerine, hesabın işlevselliği kod kullanılarak otomatikleştirilebilir ve özelleştirilebilir.

Bu hesaplar, zamana dayalı kilit açma, çoklu imza yetkilendirme ve eşik tabanlı işlem kısıtlamaları dahil olmak üzere çok çeşitli özelliklerle birlikte gelir. Ayrıca, herhangi bir üçüncü taraf aracı dahil edilmeden otomatik olarak uygulanabilen ödeme planları ve gelir paylaşımı yöntemleri dahil olmak üzere oldukça karmaşık iş mantığı ve güvenlik stratejilerinin uygulanmasını desteklerler.

Hesap Soyutlama

Hesap soyutlama, normal bir cüzdanın akıllı sözleşme hesabına dönüştürülmesini destekleyen Ethereum blok zinciri ağı içinde gelişmekte olan bir standarttır. Önceden, ERC-4337 olarak adlandırılıyordu . Fakat. Bu standart resmi olarak kabul edilmemiştir. İlginç bir şekilde, bu özellik bir akıllı sözleşmeye entegre edildi ve yakında birden fazla Ethereum ekosistem geliştiricisi tarafından desteklenmesi bekleniyor.

Hesap soyutlama, cüzdanların kullanılabilirliğini büyük ölçüde artırabilecek ve kullanıcı hesaplarının güvenliğini artırabilecek önemli bir gelişmedir. Bu özellik, bir cüzdanı akıllı sözleşme hesabına dönüştürerek, özel anahtar kayıplarının önlenmesine ve dolayısıyla kullanıcı hesaplarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilecek zamana dayalı kilit açma ve çoklu imza yetkilendirmeyi içeren oldukça gelişmiş işlevsellik sunar.

Hesap soyutlamanın bir diğer dikkate değer özelliği, Polygon (MATIC), Binance Smart Chain (BSC) ve Avalanche (AVAX) gibi diğer EVM uyumlu blok zincirleriyle uyumlu olmasıdır . Bu, yalnızca bu özelliğin, kullanıcılar arasında artan birlikte çalışabilirliği ve esnekliği destekleyen birçok blockchain ağında kullanılabileceği anlamına gelir.

Başlangıçta hesap soyutlamanın verimli bir şekilde devreye alınmasının 2024’e kadar süreceği öngörülse de, bu özellik şu ana kadar tam bir güvenlik denetiminden geçmiştir ve halihazırda kullanıma hazırdır. Özelliğin yaygın olarak benimsenmesi birkaç ay alabilir, ancak cüzdan kullanılabilirliğini ve güvenliğini artırma üzerindeki olası etkisi, onu tüm Ethereum ağı için büyük ölçüde heyecan verici bir gelişme haline getiriyor.

Akıllı Hesapların Lansmanı

Akıllı hesaplar, Ethereum blok zincirinin yeteneklerinin kademeli bir evrimi olarak başlatıldı. Ethereum ağı zaman içinde gelişip olgunlaştıkça, işletmeler ve geliştiriciler, Ethereum blok zincirinde son derece gelişmiş ve güvenli finansal uygulamalar geliştirmek için aşamalı olarak akıllı sözleşmelere yöneldiler.

Akıllı hesaplar, tek bir etkinlikte başlatılabilecek benzersiz bir ürün veya hizmet olmasa da, birden fazla gelişme, bunların Ethereum üzerinde son derece gelişmiş finansal uygulamalar geliştirmek için güçlü bir araca dönüşmesine katkıda bulunmuştur.

Bu uygulamalar, misli tokenler geliştirmek için ERC-20 standardının oluşturulmasını ve akıllı sözleşmeler yazmak için Vyper ve Solidity gibi son derece gelişmiş programlama dillerinin geliştirilmesini içerir . Ayrıca, Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) geliştirilmesine güç sağlamaya yardımcı olacak sistem sağlayıcıları ve araçları ortaya çıkacak.

Ayrıca, cüzdanların akıllı hesaplara dönüştürülmesini sağlayan hesap soyutlamanın ortaya çıkması, akıllı sözleşme hesaplarının yeteneklerini artırmış, güvenliklerini ve kullanılabilirliklerini artırmıştır. Geliştirme, zamana dayalı kilit açma ve çoklu imza yetkilendirme dahil olmak üzere son derece gelişmiş işlevsellik uygulamalarını destekler.

Hesap Türleri

Ethereum blok zincirinde ve diğer EVM ağlarında kurulan hesapların çoğuna harici olarak sahip olunan hesaplar (EOA’lar) denir. İşlemleri yürütmek ve mesajları imzalamak için kullanılan bir özel anahtardan oluştukları anlamına gelen geleneksel anahtar çiftlerini kullanırlar. Bununla birlikte, birisinin özel anahtarınıza erişmesi durumunda, paranız ve hesabınız üzerinde tam kontrol sahibi olduğu anlamına da gelir.

İmToken, Metamask, Trezor ve Ledger Nano gibi popüler cüzdanların tümü EOA türleridir. Muazzam popülerliklerine rağmen, güvenlik risklerine karşı savunmasızdırlar ve özel anahtarınızı kaybederseniz fonlarınıza erişiminizi kaybedebilirsiniz.

Bu sorunu çözmek için, yeni bir Ethereum standardı olarak hesap soyutlaması oluşturuldu. Birincil işlevi, cüzdanların akıllı sözleşme hesaplarını değiştirmesini sağlamaktır. Özellikle, akıllı hesaplar, zamana dayalı kilit açma ve çoklu imza yetkilendirmesini birleştirmek için akıllı sözleşmelerin artırılmış güvenlik ve işlevselliğinden yararlanmak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle akıllı hesaplar, kullanıcılara Ethereum ağında işlem yaparken fonlarını yönetmek için oldukça güvenli ve esnek bir yöntem sunar.

Başka bir hesap türü, Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen benzersiz bir hesap türü olarak tanımlanan sözleşme hesabıdır (CA). Bir sözleşme hesabı, bir kişi veya kuruluş yerine bir akıllı sözleşme tarafından sahiplenilir ve yönetilir. Dolayısıyla akıllı sözleşme kodu, hesaptaki ETH’nin nasıl yönetileceğini ve kullanılacağını belirler.

İlginç bir şekilde, sözleşme hesapları, işletmeler ve geliştiriciler için Ethereum blok zincirinde son derece gelişmiş ve otomatikleştirilmiş finansal uygulamalar geliştirmeleri için güçlü bir araç sunar. Son derece gelişmiş otomasyon ve işlevselliği destekleyen sözleşme hesapları, finansal işlemlerin ve Ethereum ekosistemi tarafından desteklenen diğer tüm uygulamaların güvenliğini ve verimliliğini artırabilir.

Ancak, sözleşme hesaplarının işlevlerini dağıtmak ve sorunsuz bir şekilde yürütmek için yine de harici olarak sahip olunan bir hesaba (EOA) ihtiyacı vardır. EOA, işlemleri başlatır ve daha sonra CA’daki Ether’in nasıl kullanıldığını kontrol eden akıllı sözleşme koduyla etkileşime girer.

Akıllı Hesap Kullanmanın Avantajları

Kullanıcılar, Ethereum blok zincirinde akıllı hesaplar kullandıklarında çeşitli avantajlardan yararlanır. Onlar içerir:

  • Şeffaflık – akıllı sözleşmeler tamamen şeffaftır, yani kod görünür ve ağdaki herkese açıktır. Bu nedenle, kodu denetlemek kolaydır ve kullanıcılar kodun amaçlandığı gibi çalıştığını doğrulayabilir.
  • Maliyet etkinliği – akıllı hesaplar görevleri otomatikleştirir ve aracı ihtiyacını en aza indirir, bu da onu oldukça uygun maliyetli hale getirir.
  • Güvenlik – Akıllı hesaplar, Ethereum blok zinciri tarafından desteklenmektedir. Platform, ağı güvenli hale getirmek için kriptografik stratejiler kullanır . Bu nedenle, akıllı hesaplar güvenlidir ve dolandırıcılığa ve bilgisayar korsanlığına karşı oldukça dirençlidir.
  • Otomasyon – akıllı hesaplar, çok çeşitli görevleri kolayca otomatikleştiren kendi kendini yürüten programlar olarak tasarlanmıştır. Bu, yüksek verimli oldukları ve manuel müdahalenin minimumda tutulduğu anlamına gelir.

Akıllı hesaplar, işlemlerin ve sözleşmelerin yürütülme şeklini değiştirerek, aracıları dahil etmeden otomatik ve güvene dayalı olmayan sözleşme uygulamalarını destekledi. Akıllı sözleşmeler, sigorta poliçeleri, finansal araçlar, tedarik zinciri yönetimi ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok uygulama için kullanılır.

Akıllı hesaplar pek çok avantaj sunsa da, henüz gelişme aşamasındadırlar ve güvenlik açıklarını en aza indirmek için güvenli ve dikkatli programlama ve tasarım ihtiyacı ve birçok akıllı sözleşme arasındaki karmaşık etkileşimler nedeniyle beklenmeyen sorunların ortaya çıkma olasılığı dahil olmak üzere bazı zorluklar ortaya çıkarabilirler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!