USD33,08
EURO36,30
GBP43,13
BIST11.134,08
GR. ALTIN2.615,50
BTC64.385,23
Son Gelişmeler
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. FTX’te Listelenen ve Alameda’yla İlişkili Coin Fiyatlarının Twitter Botları Tarafından Yükseltildiği Tespit Edildi

FTX’te Listelenen ve Alameda’yla İlişkili Coin Fiyatlarının Twitter Botları Tarafından Yükseltildiği Tespit Edildi

Coinbase, ABD'nin dört eyaletinde staking hizmetlerini duraklattı — TradingView Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Network Contagion Research Institute (NCRI) tarafından hazırlanan rapor, Sam Bankman-Fried’ın Alameda Research şirketine ait token’ların FTX’te listelenmesinin ardından token fiyatlarının Twitter botları tarafından yükseltildiğini iddia ediyor.

Siber güvenlik ve sosyal medya tehditlerini inceleyen bir kurum olan NCRI’a ait rapor, Twitter’da botlar tarafından yaratılan “laf kalabalığının” FTX’te listelenen token satışlarında oldukça etkili olduğunu belirtiyor.

Mevzubahis “sahte” tweet’lerin bazı günlerde BOBA, GALA, IMX, RNDR ve SPELL satışlarını yüzde 30’a kadar artırdığı görülüyor.

Raporda, “Hesapların oluşturulma şekli ve aktiviteleri, tokenlara yönelik piyasa duyarlılığını manipüle etmeyi amaçladıklarını gösteriyor” ifadeleri yer alıyor.

Alameda, FTX’te listelenmeden önce bu token’ların en az beşini elinde bulunduruyordu.

Uyumluluk firması Argus’un daha önce yayımladığı bir rapor, Alameda Research çalışanlarının, NCRI raporunda adı geçen IMX gibi tokenlardan 60 milyon dolar kazanmak için içeriden bilgi kullandıklarını vurguluyordu.

Geçtiğimiz sonbaharda yayımlanan bir CoinDesk haberinde, Alameda Research ile FTX arasındaki ilişkilerin normalden fazla yakın olduğu ortaya konulmuştu. Daha sonraki haberler ise Alameda yöneticilerinin FTX’in kullanıcı fonlarını kötüye kullanımında da yer aldığını gösterdi.

NCRI verilerine göre şirketin elinde bulundurduğu token’lardan biri olan RNDR, 2022 ve 2023 yılları arasında dört ayrı zaman diliminde yüzde 11 ila 30 arasında değer kazandı.

NCRI, raporu hazırlamak için 1 Ocak 2019 ile 27 Ocak 2023 tarihleri arasında hem FTX tarafından listelenmiş hem de FTX’in resmi Twitter hesabı tarafından doğrudan tanıtılan ve 18 token’dan bahseden 3 milyonun üzerinde tweet’i inceleyerek kapsamlı bir analiz gerçekleştirdi. Bu tweet’lerin neredeyse 1 milyonunda raporda yer alan token’lardan bahsediliyor.

İlginizi çekebilir:

BALD Token Rugpull’unun Sam Bankman-Fried’ın Alameda’sıyla Alakası OlabilirSBF, ABD Adalet Bakanlığı Tarafından Caroline Ellison’ın Günlüğünü Sızdırmakla Suçlanıyor

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!