Kripto para sözlük

Kripto para sözlük terimleri

A

Altcoin : Bitcoin harici tüm coinlerdir ve en bilindik altcoinler şunlardır : Ethereum , Litecoin , XRP ..

Airdrop : Kripto para dünyasına yeni katılan dijital para biriminin reklamını yapmak tanılırlığını artırmak için belli bir miktar karşılıksız token(jeton) ödemesidir

Ayı dönemi : Fiyatların düşüş gösterdiği bir dönem

Akıllı sözleşme : Belirlenen kriterler karşılığı sürece aracıları koymadan mal , hizmet , ya da para takası için kullanılan çeşitli sözleşmelerdir.

Atomic Swap : Çeşitli kripto paralar arasında değişiklik yapmaya olanak sağlayan akıllı sözleşmelerdir.

ATH (All Time -High) : dijital kripto para biriminin borsada ulaştığı en yüksek fiyatta denir

B

Blockchain : Blockchain şifrelenmiş , işlem takibi yapan , dağıtık bir yapıda bir veritabanıdır. Ve Dijital paranın hesap defteridir diyebiliriz.

Bitcoin : 2009’da ortaya çıkan en popüler ve ilk dijital para birimidir. Bitcoin sonra çıkanlar ise altcoin olarak nitelendiriliyor.

Bitcoin ATM : Normalde kağıt para ile işlem yaptığımız ATM’nin dijital para bitcoine göre uygulanmış hali olan makinedir

Blok : Blok bir blok zinciri içerisinde oluşturulan tek bir dijital kayıt olarak nitelendirilir. Her blok bir önceki bloğun kaydını içerir ve bunlar birbirine bağlandığında blok zinciri oluşur.

Boğa dönemi : Fiyatların yükseliş döneminde olduğu gösterir.

C

Coin : Madeni paranın dijital halidir. direk kripto para birimi diyebiliriz. Kriptografi ve blockchain teknolojisi yararlanılır.

Cüzdan : Kripto paraların saklanılması ve güvende tutulmasına yarayan çeşitli cüzdanlardır bunlar Soğuk cüzdan , Sıcak cüzdan diye iki ayrılır.

Cüzdan adresi : Kripto paraların gönderilmesi ve gönderilen kripto parayı almak için kullanılan çeşitli kodlardan oluşan karakterlerdir.

Ç

Çift Harcama : Herhangi bir kripto paranın birden fazla kez kullanılmasıdır. Sadece bir blockchain ağına saldırıya uğradığında gerçekleşebilir.

D

DeFi : Merkezi olmayan finans anlamında kullanılır ve yine diğer merkeziyetsiz uygulamalar gibi blockchain alt yapısına bağlı. DeFi herhangi bir banka ya da finans kurumları gibi aracı ihtiyaç duymaz. Günümüz bankacılık finans sistemine denk gelen bir sistemdir.

dApp : Merkezi olmayan uygulamalar anlamındadır bilgisayar ortamında her insanın girebileceği çeşitli merkeziyetsiz yazılım uygulamalarıdır.

E

Encrypt (şifreleme) : Veriler ve bilgilerin güvenliği sağlamak için çeşitli kırılamaz kodlardır.

Electrum cüzdan : İnsanların bitcoin’i daha hızlı ve kolay bir şekilde depolamasına yarayan güvenli ve ücretsiz cüzdandır.

F

Fiat : Günümüz ulusal ülkelerin para birimidir. Türk lirası , Dolar , Euro

Fork : Bir işlem türüdür kripto dünyasının güncellenme işlemi olarak nitelendirilir.

G

Genesis Blok/İlk Blok/Başlangıç Bloğu : Blockchain ağında yer alan ilk bloktur. Her blok bir önceki blok ile bağlantılıdır. Fakat ilk blokta bağlanacak önceki bir blok olmadığı için yazılıma eklenir.

H

Hash : Verilerin işlenmesini kolaylaştıran algoritmadır.

Hard Fork : Kripto para birimlerinde herhangi bir anlaşmazlık olarak tanımlanır. Bu gruplar arası olarak görülüyor genelde anlaşmazlık olunca grup bölünür bölünen grup kendi kripto para birimini oluşturur.

İ

İlk coin arzı (ICO) : Kripto paraların gerçekleşmesi için sermaye arayışı ve bulma yöntemi olarak tanımlanır.

K

Kağıt cüzdan : Herhangi bir kağıt parçasında özel anahtar ve genel anahtarınızın yazdırıldığı cüzdandır.

Kriptografi : Verilerin olası saldırılardan ve hacklenmelerden korumak için şifrelenmesidir. Ayrıca bir bilim dalıdır.

Key (Anahtar) : Gizli , okunmaz bilgileri okunabilir hale getirmek için kullanılan harf ve sayı karakterleridir.

M

Madencilik : Yeni bir blok oluşuturulması ve bu bilginin blok zincirine kaydedilmesi için yüksek işlemcili bilgisayarlarda yapılır.

Mikro işlem : çok az para değerinde olan çevrimiçi bir satın alma veya takas işlemidir.

Maksimum Arz : Mevcut olan kripto para birimin toplam miktarıdır. Örneğin bitcoin 21 milyon ile sınırlıdır.

N

Node : Veri alma ve gönderme yoluyla bir ağa katılan herhangi bir bilgi işlem cihazı (bilgisayar, telefon vb.) Olarak nitelendirilir.

O

Oltalama (Phishing) : Bir hack saldırı yöntemidir. Bir kurumu bir işletmeyi taklit ederek onların bilgilerini ele geçirmeye çalışan yöntemdir. Genel olarak sahte e-mail ya da sahte bir site olarak tanımlanır.

Open Source (Açık Kaynak) : Herkese açık olarak gösterilen,değiştirilebilen ve paylaşılabilen her türlü teknoloji tanımlı kaynaklardır.

P

Piyasa Emri : Kullanıcıların herhangi bir kripto para birimin o anki fiyattan verdikleri alış – satış emridir.

Piyasa Kapitalizasyonu : Herhangi bir coinin güncel kurdan hesaplanan toplam işlem hacmine karşılık gelir.

Piyasa yapıcı : Girilen alış – satış emrinin o anda satılmadığında ve emir defterinde birinin onu satın almasını beklemesine denir.

S

Sabit Fiyatlı Kripto Para (Stable Coin) : Sabit bir fiyattan işlem gören herhangi bir değişkenlik göstermez. Tether buna örnektir.

Satoshi Nakamoto : Bitcoin’in kurucusu olarak bilinen kim olduğu bilinmeyen adı gizemlerle anılan kişidir.

T

Ticker : Kripto paraların kısaltılış halidir. BTC , ETH , XRP

Token : Blockchaine sahip olmayan bir coinin blockchain üzerinde çalışan bir dijital varlığı ifade eder. Token ile ödeme ve satım yapılmıyor. Sadece belirli yapıdaki amaç için kullanılır.

V

Volatilite : Bir varlığın değerinin ne kadar hızlı bir şekilde değiştiğini ifade eden kavramdır.

Y

Yarılanma(Halving) : Blok ödülünün yarıya düşmesidir. Genel olarak madenciler için kullanılan kavramdır.

Z

Zorluk Bombası (Diffuculty Bomb) : Madencilikte zorluğun artması anlamına gelir.