USD33,04
EURO35,99
GBP42,99
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC59.988,57
Son Gelişmeler

Kriptoda short açmak nedir? Açığa satış nasıl yapılır? — TradingView Haberleri

Coinbase, ABD'nin dört eyaletinde staking hizmetlerini duraklattı — TradingView Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Kriptoda short açmak, yatırımcılar bir kripto para satın alıp fiyatların düşeceği beklentisiyle mevcut piyasa fiyatından sattığında gerçekleşen olaydır. Daha sonra, fiyat düştüğünde krediyi geri ödemek için kriptoyu geri alacaklar ve satış ile alış fiyatı arasındaki farktan kar elde edeceklerdir.Short açmak (açığa satış) nedir?

İngilizce “short selling” olan ve kullanıcılar tarafından “short açmak” olarak kullanılan açığa satış, yatırımcıların kripto varlıkların inişli çıkışlı etkilerinden korunmak veya uzun bir pozisyon tutma riskini azaltmak için kullandıkları bir yöntemdir.

Açığa satış, yatırımcıların fiyatlar düşerken kar elde etmelerini sağlamak için kaldıraç (genellikle kripto para birimleri gibi ödünç alınan varlıklar) kullanan bir ticaret metodolojisidir.

Bir kripto para için short açan kişi, fiyatların düşeceğine dair bir iddia ortaya atmış olur. Satış yapıldığında ise fiyat farkından kar elde etmeye çalışır.

Açığa satış, gelişmiş bir ticaret taktiğidir ve geleneksel düşük alım ve yüksek satış yönteminden daha fazla risk içerir. Bununla birlikte, doğru yapılırsa, kaldıraç içermeyen yöntemlere kıyasla çok daha büyük getiriler sağlayacaktır.Açığa satış nasıl çalışır?

Açığa satışta 3 ana öte vardır:

  • Yatırımcı (Borçlu): varlığı kısa devre yapan kişi
  • Broker (Borç Veren): varlığın satılmasını sağlayan taraf
  • Alıcı: Borsada yatırımcıdan varlığı satın alan kişi

Yatırımcı, önce Broker’dan mevcut piyasa fiyatından bir varlık ödünç alır ve varlığı daha sonraki bir tarihte iade etmeyi taahhüt eder.

Yatırımcı daha sonra bu varlığı derhal alıcıya satar.

Varlığı Broker’a iade etme zamanı geldiğinde, yatırımcı onu borsada geri satın alır (kısa vadeli olarak da bilinir) ve aracıya iade eder.

Fiyat, yatırımcının varlığı ilk ödünç aldığı andan iade ettiği zamana kadar düşmüşse, yatırımcı farkı cüzdanına geçirip kar elde eder.

Short pozisyon nedir?

Alım satım dilinde, kısa pozisyon almak basitçe şu anda sahip olmadığınız bir varlığı satmak anlamına gelir.

Açığa satış kripto, geleneksel “düşük satın al, yüksek sat” kavramını alır ve onu tersine çevirir: “yüksek sat, düşük satın al.”

Yatırımcılar kriptoyu iki ana nedenden dolayı kısa tutar:

  • Bir yatırıma maruz kalmalarını artırmak için
  • Uzun bir pozisyondan riske karşı korunmak için

Kaldıraç kullanarak kriptoda short açmak, bir yatırıma maruz kalmanızı artırır.

Maruz kalmanızı artırmak için kullanabileceğiniz farklı kaldıraç seviyeleri vardır. 2x, 3x, 5x ve 10x kaldıraçlar yaygındır.

Bunun anlamı, 2x kaldıraç kullanırsanız, varlığın fiyatındaki her yüzdelik artış için karınızın ikiye katlanacağıdır. Benzer şekilde, her yüzdelik düşüş için kayıplarınız da iki katına çıkar.

Diyelim ki 100 WETH’i 10x kaldıraçla kısa devre yapmak istiyorsunuz ve 1991,99 dolar fiyatından bir kısa pozisyon açıyorsunuz.

Bu, 199.199 dolar değerinde bir işlem yapmak için yalnızca 19.919,9 dolara ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.Açığa satış (short) nasıl yapılır?

Marjin yoluyla kriptoda short açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1.Adım: Bir Teminat Hesabı oluşturun

Binance ve KuCoin gibi popüler ve büyük kripto para borsalarının çoğu, bir marj hesabı oluşturmanıza izin verir.

2. Adım: Kaldıraç Seçin

Kaldırmak istediğiniz tutarı belirleyin ve uygun bir kaldıraca karar verin. Kaldıraç ne kadar yüksek olursa, risk o kadar büyük olur. Yani, yeni başlıyorsanız, daha küçük miktarlarla deneyebilirsiniz.

3. Adım: Para Yatırma

Marjı Ardından, teminat olarak hareket etmek için varlıkları marj hesabınıza yatırın. Bu varlıklar size aittir ancak pozisyonunuzu kapatırken ödünç alınan varlıkları geri alabilmenizi sağlamak için komisyoncu tarafından tutulur.

4. Adım: Kripto Para Satın Alın

Kısa devre yapmak istediğiniz kripto para birimini Broker’dan ödünç alabilirsiniz. Ne kadar ödünç alabileceğiniz, marjınıza ve belirli kripto para biriminin borçlanma limitlerine bağlıdır.

Tipik olarak, yüksek likiditeye sahip kripto para birimleri daha yüksek borçlanma limitlerine sahiptir.

Burada, ödünç almak istediğiniz fiyatı (bu, varlığın mevcut fiyatı olacaktır) ve bu fiyattan kaç token veya token satın almak istediğinizi girmelisiniz.

1 WETH’nin şu anki fiyatının 2 bin dolar olduğunu ve 10 WETH ödünç almak istediğinizi varsayalım. Fiyat alanına “2000” ve miktar alanına “10” gireceksiniz.

Artık hesabınızda 20.000 dolar değerinde WETH olacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!