USD32,84
EURO35,66
GBP42,48
BIST11.121,73
GR. ALTIN2.536,99
BTC67.257,52
Son Gelişmeler
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. “Küresel Yapay Zeka Yatırımları 2025 Yılına Kadar 200 Milyar Dolara Ulaşabilir” — TradingView Haberleri

“Küresel Yapay Zeka Yatırımları 2025 Yılına Kadar 200 Milyar Dolara Ulaşabilir” — TradingView Haberleri

Coinbase, ABD'nin dört eyaletinde staking hizmetlerini duraklattı — TradingView Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs (GS), salı günü yayımladığı raporda yapay zekaya yapılan yatırımların hızla arttığını ve bu yatırımların Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) üzerinde elektriğin keşfi veya kişisel bilgisayarların ortaya çıkmasından daha büyük bir etkisi olabileceğini belirtti.

Ekonomist Joseph Briggs ve Devesh Kodnani, “Generatif yapay zeka, yaygın kullanımla birlikte küresel iş gücü verimliliğini on yıl boyunca yılda yüzde 1’den fazla artırma potansiyeline sahip” yazdı.

Raporda belirtilene göre, bu büyük ölçekli dönüşümün gerçekleşebilmesi için işletmelerin “fiziksel, dijital ve insan sermayesine yatırım yapmaları, yeni teknolojileri edinmeleri ve iş süreçlerini yeniden şekillendirmeleri gerekecek.”

Banka, küresel yatırımların 2025 yılına kadar 200 milyar dolara ulaşabileceğini ve bunun muhtemelen “benimseme ve verimlilik kazanımlarının üretkenlik açısından büyük kazanımlar sağlamaya başlamasından” önce gerçekleşeceğini söyledi.

Analistler, bu son derece hızlı büyümeye rağmen yapay zeka ile ilgili yatırımların şu anda ABD ve küresel GSYİH’nın çok düşük bir payını oluşturması nedeniyle yakın dönemdeki GSYİH etkisinin de oldukça mütevazı olacağını belirtti. Ayrıca, şu ana kadar yapılan yatırımların model geliştirmeye odaklandığını ekleyerek üretken yapay zekanın ölçeklenmesi için oldukça büyük bir donanım ve yazılım gücü gerekeceğini vurguladılar.

Rapor, yapay zekanın ABD ekonomisi üzerinde önemli bir etkisi yaratmasının 2025 ile 2030 arasında başlayacağını ekledi.

İlginizi çekebilir:

Noir-Tech: Stalin’i Yeniden KodlamakKripto ve Yapay Zekâ: Balona Dikkat

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!