USD33,08
EURO36,30
GBP43,13
BIST11.134,08
GR. ALTIN2.615,50
BTC64.385,23
Son Gelişmeler
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. Metaverse Yaratım Ekonomisini Nasıl Dönüştürür? — TradingView Haberleri

Metaverse Yaratım Ekonomisini Nasıl Dönüştürür? — TradingView Haberleri

Coinbase, ABD'nin dört eyaletinde staking hizmetlerini duraklattı — TradingView Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Gelişmekte olan Web3 ekosistemi yaratıcıların kitleleriyle etkileşimini ve iş modellerini de dönüştürmeyi hedefliyor. Web1 tamamen “okuma” odaklı bir dünya iken Web2 ile “yazma” yani içerik üretme ve etkileşim imkânı veriyordu. Eğer Web3 hayal edildiği gibi şekillenirse kullanıcılar verilerini okuma ve yazmanın yanı sıra bu verilerin sahipliğini de ellerinde bulunduracaklar. Böylelikle güç merkezi yapılardan bireylere geçecek. 

İnternetin bu yeni biçimi mahremiyeti, merkeziyetsizliği ve sahipliği merkeze koyan ve seçenekler ile aracıların ilişkisini düzenleyen bir zemin hazırlıyor. Ancak bu ideallerin büyük bir kısmı zayıf ve yetersiz uygulamalar ve inatçı kurumsal yapılar nedeniyle dijital davranış değişikliğine imkân vermekten uzak kalıyor. Geliştiriciler ve kullanıcılar açık bir metaverse hayal ettikleri için sahiplik ve birlikte çalışma konuları da gündemden düşmüyor. 

Dijital anketimize katılan 168 kişi metaverse’ün sahibinin kim olduğu konusunda bölünmüş görünüyorlar: Yüzde 40’ı meta gibi mega şirketlerin kontrolü elinde tutacağını düşünürken yüzde 40’ı herhangi bir sahipliğin olmayacağından ya da genele yayılan bir sahiplikten söz ediyorlar. 

Tüm bunlar yaratıcı ekonomisinin idealist bakış açısı ve Web3 ekosisteminin merkeziyetsiz yapısı hakkında bize ne söylüyor? Web3 teknolojisinin mümkün kılacağı optimal iş modelleri hangileri? Metaverse’deki tüketicilerin ilgisini çekecek içerikler neler olacak?

Eğer paylaşımlı, birlikte çalışabilir bir metaverse hayal ediyorsak kullanıcı tabanının d paylaşmaya açık olması gerekli…

Consensus @ Consensus 2023 Raporu’nu indirmek için tıklayınız. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!