USD32,84
EURO35,66
GBP42,48
BIST11.121,73
GR. ALTIN2.536,99
BTC67.257,52
Son Gelişmeler
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. Vladimir Putin, dijital ruble yasasını imzaladı — TradingView Haberleri

Vladimir Putin, dijital ruble yasasını imzaladı — TradingView Haberleri

Coinbase, ABD'nin dört eyaletinde staking hizmetlerini duraklattı — TradingView Haberleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Rusya Hükümeti tarafınan yayınlanan resmi bir belgeye göre Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Temmuz itibarıyla dijital ruble yasa tasarısını imzaladı.

Rusya Hükümeti tarafınan yayınlanan resmi bir belgeye göre Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Temmuz itibarıyla dijital ruble yasa tasarısını imzaladı. Putin’in onayıyla birlikte dijital ruble yasasının 1 Ağustos 2023’ten itibaren resmen yürürlüğe girmesi planlanıyor. Ancak bir kural hariç tüm kurallar uygulanmaya hazır durumda.

İflas ve mirasla ilgili olanlar da dahil olmak üzere çeşitli Rus federal yasalarında değişiklikler içeren 3 numaralı maddenin önümüzdeki yıl ağustos ayından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yeni mevzuat, ayrıca Rusya Merkez Bankası‘na ağustos ayında gerçek tüketicilerle ilk CBDC pilot uygulamasını başlatma yetkisi veriyor. Daha önce hükümet, aralarında Sberbank gibi dev bankaların da bulunduğu 13 yerel banka ile iş birliği yaparak nisan ayında denemeleri başlatmayı planlıyordu.

Yeni imzalanan yasaya göre, Rusya Merkez Bankası dijital ruble altyapısının ana operatörü olacak. Depolanan tüm varlıkların sorumluluğunu merkez bankasının elinde tutulacak. 

Dijital rublenin, nakit ve gayrinakdi rublenin yanında üçüncü bir para türü olarak işlev görmesi bekleniyor. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın 24 Temmuz’da yaptığı açıklamaya göre, Rus vatandaşları CBDC‘yi kullanmaya zorlanmayacak ve dijital ruble kullanımı bireylerin kararına bırakılmış gönüllü bir seçim olacak.

Kimse kimseyi dijital ruble kullanımına zorlamayacak Ancak hem insanlar hem de işletmeler için daha uygun ve daha ucuz olacağını ve kullanmaya başlayacaklarını umuyoruz. Bu yeni bir fırsat.

Bununla birlikte Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova’ya göre hükümet, Rusya’da dijital rublenin 2025 hatta 2027’den önce kitlesel olarak benimsenmesini beklemiyor.

İlginizi çekebilir: Koreli bankalar, CBDC’ye alternatif stablecoin arayışında

Öte yandan tasarı ilk olarak 19 Temmuz’da Federasyon Konseyi tarafından onaylandı. Resmi kayıtlara göre ise dijital ruble tasarısı ilk olarak Aralık 2022’de kaydedilmişti.

Cointelegraph

CBDC mevzuatında hızla ilerleme kaydedilirken, Rus milletvekilleri geçmişte yaşanan bir dizi gecikmenin ardından kripto para birimi düzenlemesinin getirilmesini ertelemeye devam etti.

Mayıs ayında, Devlet Duması yetkilisi Anatoly Aksakov bir kez daha kripto madenciliği, vergilendirme ve uluslararası yerleşim kripto ile ilgili dört yasa tasarısını geçirme sözü verdi, ancak o zamandan bu yana bu konuda pek ilerleme kaydedilmiş değil.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu kripto haber sitesi, genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi sağlamayı amaçlamamaktadır. Sitede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır ve herhangi bir yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmana danışmanız önerilir. Sitede sunulan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Kullanıcılar, kendi riskleri ve sorumlulukları altında hareket etmelidir. Sitedeki harici bağlantılar ve reklamların içerikleri üzerinde kontrol sağlanamamaktadır ve bu tür bağlantıların kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamazız. Sitedeki içeriklerde yer alan görüşler, yazarların veya kaynakların görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerin doğruluğu veya geçerliliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Haberi - Güncel Kripto Para Haberleri, Analizler ve Bilgiler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!